Stoisz przed dylematem wyboru między panelami podłogowymi a deskami podłogowymi? Jedyna kwestia, którą powinieneś brać pod uwagę to cena. Wiadomo, że za naturalny wyrób zapłacić trzeba dość sporo, ale dzięki temu czeka Cię perspektywa długoletniej i komfortowej eksploatacji podłogi drewnianej. Oczywiście, nie można zapomnieć tu o regularnej konserwacji takiego parkietu. Jako, że jest to drewno, bez żadnych sztucznych domieszek, musimy mieć świadomość, że materiał ten będzie pracował wraz z nami. Drewniane deski podczas ekspoloatacji ulegają ścieraniu, rozszerzaniu.

Co jakiś czas należy je odnawiać specjalnym lakierem do parkietu, który przywróci piękny kolor i połysk, ale także warto na bieżąco stosować preperaty impregnujące drewno, delikatnie myjące i odżywiające materiał.
Podłogi drewniane dzięki właściwej pielęgnacji zawsze zachwycać nas będą swym naturalnym pięknem.
Bardzo ważną kwestią jest wybór formy, która najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Czy będą to deski podłogowe, drewniane panele, mozaika a może parkiet?
Pamiętaj, że parametry drewna mają największe znaczenie i zadecydują o wyborze. Duże deski idealnie wkomponują się w pomieszczenia obszerne. Dla wzmocnienia efektu, powinno kłaść się je prostopadle do okien, z których otrzymujemy najwięcej światła.
Drobne deski podłogowe, parkiet i mozaika dobrze funkcjonować będą w małych wnętrzach. Bezproblemowo wykłada się nimi różne zakamarki, wnęki i ciężko dostępne miejsca. Parkiet jest standardowo grubszy (20 mm) od mozaiki (8mm). Ten parametr grubości ma istotne znaczenie dla trwałości podłogi drewnianej (odnawialnej dzięki cyklinowaniu).
Drewniane deski są fabrycznie pokrywane lakierem (utwardzany promieniami UV) i głęboko olejowane. Takie zabezpieczenie chroni podłogę przed potencjalnymi, trwałymi uszkodzeniami.
Jeśli chodzi o gatunki drewna możemy podzielić je na produkty twarde i miękkie. Twarde drewno modrzewiowe, klonowe, akacjowe, jesionowe i dębowe idealnie posłuży w przypadku podłóg intensywnie i często używanych. Miękkie materiały powstają z sosny, jodły, świerku. Dobrze sprawdzą się w np. w sypialni czy w pokoju dziecka. Najmocniejszymi gatunkami drewna są odmiany egzotyczne: tek, jatoba, iroko czy lapacho. Oprócz trwałości i odporności na wilgoć, urzekają oryginalnymi wzorami, kolorami.