Zespół Dżem jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów. Założony w 1973 roku zyskuje sławę dzięki charyzmatycznemu frontmanowi Ryśkowi Riedlowi. Początkowo Rysiek wraz z pozostałymi członkami grupy, braćmi Adamem i Benem Otrębami oraz Pawłem Bergerem i Aleksandrem Wojtasikiem, grają pod nieoficjalną nazwą Jam. Dopiero później, w 1974 roku zespół przybiera swoją aktualną nazwę, kiedy to w jej pisowni myli się organizator koncertu.

Dżem jest autorem wielu znanych piosenek, takich jak, m. in. ,, Czerwony jak cegła”, ,,Whisky” oraz ,,Jesiony”, które są zawarte na debiutanckim albumie Dżemu, ukazanej w 1985 roku. Ich kolejne utwory, ,,Skazany na bluesa”, ,,Mała aleja róż”, ,,Sen o Wiktorii”, ,,Wehikuł czasu”, i wiele innych od razu stają się hitami.

Sukces grupy negatywnie odbija się na Ryśku Riedlu, który ma coraz większy problem z uzależnieniem od narkotyków i nie zawsze potrafi wywiązywać się ze swoich obowiązków frontmana. Powoduje to odsunięcie go na jakiś czas ze składu zespołu. Ostatni koncert z jego udziałem odbywa się 1994 roku w Krakowie.

Rysiek umiera 30 lipca 1994 roku w Chorzowie na niewydolność serca. Zostawia swoją żonę, Małgorzatę i dwójkę dzieci Sebastiana i Karolinę.

Twórczość Dżemu na zawsze zapisała się w naszej pamięci. Z pewnością swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze Ryśkowi Riedlowi. Dżem to nie tylko uznany zespół, ale głównie historia Ryśka, jego walka ze zgubnym nałogiem oraz ogromny strach przed samotnością. Ten charyzmatyczny lider jest jednym z nas, zwykłym człowiekiem, borykającemu się z problemami, którym nie zawsze można sprostać.