Drogi Gościu, przyjeżdżając do Zamościa, powinieneś liczyć się z tym, że miasto to na pewno urzeknie Cię, a nawet zachęci do regularnych powrotów. Pomaga w tym jego renesansowy charakter, dzięki projektowi włoskiego architekta. To między innymi sprawia, że możemy poczuć tu jak w klimatycznym miasteczku na północy Italii. Miasto odgrywa sporą rolę w kulturze naszego kraju.

Zamość należy do Ligii Polskich Miast i Miejsc UNESCO i nieustannie dba zarówno o konserwację miejskich zabytków, ale również o rozwój kulturalny na tym terenie, zapewniając atrakcje mieszkańcom oraz przybywającym tu turystom.

Zamość położony jest w pobliżu pasma Roztocza, co stanowi najważniejszy walor turystyczny tego miejsca. W wyniku wzmożonego zainteresowania turystyką w regionie Zamościa, powstają tu cały czas nowe obiekty noclegowe tj. zajazdy, hotele, gościńce, dynamicznie prosperuje gastronomia. Swym gościom Zamość oferuje szereg atrakcji kulturalnych: liczne muzea, galerie, ogród zoologiczny. Docierając do miejskiej stacji kolejowej mamy okazję wejść na najważniejszy szlak turystyczny Zamościa im. W. Podobińskiej. Wiedzie on przez Środkowe Roztocze (Krasnobród, Wapielnię, Susiec) aż do Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

W 2007 roku Stare Miasto otrzymało uznanie w plebiscycie organizowanym przez „Rzeczpospolitą”. Spośród 27 nominowanych obiektów z całego kraju, to właśnie zamojski rynek wszedł do grona jednego z tzw. siedmiu cudów Polski.