Kultura w Zamościu od zawsze była najważniejszą dziedziną życia miasta. Zamość pełni także dziś rolę kulturotwórczą. Ten charakter definiują rozmaite instytucje kulturalne. To właśnie dzięki nim odbywają się wydarzenia o zasięgu krajowy oraz międzynarodowym.

Prężnie działa tu folklor, muzyczna i teatralna scena a także inne dziedziny sztuki. Co roku odbywają się w Zamościu takie imprezy, jak Zamojskie Lato Teatralne, ” Eurofolk” czyli Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, „Fortalicje” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych.

Nowością jest impreza „Jazz na Kresach” oraz Zamojski Festiwal Kultury im. marka Grechuty i widowisko batalistyczne „Szturm Twierdzy Zamość”.

Instytucją ściśle związaną z muzyką o randze międzynarodowej jest Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego.

Warto przyjechać do Zamościa na początku czerwca, kiedy odbywa się tu huczny Jarmark Hetmański. To bardzo popularny w tych stronach Festiwal Produktu Lokalnego pod hasłem: „Smaki Zamościa i Roztocza”. W tracie tych swoistych targów możemy uczestniczyć w występach artystycznych lokalnych zespołów.

Pokazy Teatru Ognia, Zamojskiego Bractwa Rycerskiego czy Zamojskiej Komandorii Zakonu szpitalników dodatkowo stanowią dobre uzupełnienie tego wydarzenia. Do wielkiego gotowania na Rynku Wielkim zostają zaproszeni np. ukraińscy Kozacy.

Dzięki temu każdy posmakuje na pewno wyjątkowych przysmaków regionalnych.

W 2014 roku odbędzie się jubileuszowy XX Jarmark Hetmański. Warto tam być!